Nová kolekce Donic

PINGPONG SPORT - Informace o stolním tenise a aktuálním dění okolo něj - Vše pro stolní tenis.

logo donic

logo butterfly  logo nittaka  logo yasaka

logo tibhar  logo andro  logo stiga

Karin potvrdila roli favoritky a Luboš po nepříliš vydařeném úvodu se lepšil zápas od zápasu, což ho dovedlo až k celkovému vítězství.

Tentokrát to nejsou přímo rady či tipy, spíše takové malé zamyšlení nad současným stavem našeho sportu v ČR. Doufám, že některým z...

První dva české týmy jsou na mistrovství Evropy juniorů ze hry o medaile. V osmifinále skončila cesta kadetů i juniorek. Obě družstva se...

Tentokrát jsme pro vás připravili rozhovor s jedním z našich nejlepších trenérů, s Pepou Braunem. Pepa byl dlouhou dobu osobním trenérem...

Pro fanoušky stolního tenisu je připraven nový video-portál PING-PONG.TV

Na turnaji Hungarian Open v Budapešti se poprvé v roli reprezentačního kouče českých žen představil Němec Peter Engel, který na pozici trenéra vystřídal od nového roku Jaroslava Kunze. Mohl být spokojen s postupem páru Karin Adámková, Aneta Kučerová do hlavní soutěže ve čtyřhře, stejně jako s výkony některých dalších členek reprezentačního kádru.

Jak hodnotíte vystoupení českých hráček na turnaji?

Samozřejmě, postup Anety a Karin mezi šestnáct nejlepších je velmi pozitivní. Pochválit bych chtěl i Renatu Štrbíkovou, která se probojovala do druhého předkola dvouhry žen. Bohužel, obě předkola se hrála dost rychle za sebou, takže po těžkém šestisetovém souboji s Lotyškou Paskauskieneovou jí chyběly proti Egypťance Meshrefové síly. Celkově jsem byl velmi spokojen s přístupem a nasazením všech hráček. Bohužel, myslím si, že nebyly v některých momentech dostatečně uvolněné, aby předvedly své maximum.

Je tohle vaše první angažmá v roli reprezentačního kouče dospělých?

Není, už v letech 1994 až 2000 jsem působil u národního týmu Nizozemska. Pak jsem pracoval dvanáct let ve Španělsku, kde jsem měl od roku 2007 opět na starosti ženskou reprezentaci. A před čtyřmi lety jsem působil rok u národního týmu Indie.

Základ českého národního týmu žen tvoří starší a zkušené hráčky. Znáte je dobře?

Zkušené opravdu jsou. Renatu Štrbíkovou, Ivetu Vacenovskou a Danu Čechovou znám už mnoho let a jejich hru jsem pozoroval. Škoda, že má Iveta vleklé problémy se zády. Doufám, že se brzy vrátí do plného tréninku a také do národního týmu. Má stále obrovský potenciál. Renata je zvláštní typ hráčky, ale všichni víme, že pokud nasměruje svoji energii správným směrem, je stále ještě schopna porážet hráčky světové elity. Je to jeden z největších talentů, které Evropa v posledních letech měla. S Danou jsem byl na dvou tréninkových kempech, je to typ velmi ambiciózní hráčky, která je připravena stále zkoušet nové věci. Vlastně nejméně kontaktu jsem měl s Hankou Matelovou. Několikrát jsem ji samozřejmě viděl a vím, že se neustále zlepšuje. Jsem moc rád, že s tak vynikající hráčkou mohu spolupracovat. Věřím, že se co nejdříve zotaví z operace zubů. Přeji jí brzké uzdravení.

A co mladší adeptky národního týmu?

Nemám ještě jasný názor, protože jsem některé viděl pouze jednou dvakrát během tréninku. Zanechaly ovšem pozitivní dojem. Je to nová a zajímavá výzva. Vytvořit dobrý a harmonický kolektiv ze starších a mladších hráček. Moc se na to těším. V Česku vyrůstá několik dobrých hráček a pro mne bude velikou ctí pracovat s tímto potenciálem.

Česko nemá žádnou tzv. hvězdu, ale naopak velmi vyrovnaný tým. Vnímáte to také tak?

Hvězdou by právě měl být tým jako celek a každá hráčka by se měla podřídit jeho potřebám. To je normální. Pouze pokud tato filozofie funguje, můžete s týmem udělat velké věci. Správný tým se řídí heslem: Jen společně jsme silní. Je důležité, aby si tohle uvědomily všechny hráčky a v tomto duchu plnily své povinnosti.

Jak často se s členkami reprezentačního kádru máte v plánu vídat? Soustředění, turnaje atd.

Hráčky mají povinnosti ve svých klubech a samozřejmě odlišné kalendáře. Takže základem je individuální trénink. Pokusíme se však najít v jejich programech místa, kdo nichž naplánujeme tréninkové kempy. Chtěl bych do světového šampionátu absolvovat určitě několik tréninkových schůzek.

Letošním prvním vrcholem je MS družstev ve Švédsku. Ale ještě předtím vás čeká start kvalifikace na ME družstev 2019. Jak vidíte šance týmu na postup hned z první fáze?

Česko má velmi kvalitní tým, který patří do elitní kategorie. To je bez debat. Uděláme maximum proto, abychom si postup na mistrovství Evropy zajistili co nejdříve.