Nová kolekce Donic

PINGPONG SPORT - Informace o stolním tenise a aktuálním dění okolo něj - Vše pro stolní tenis.

logo donic

logo butterfly  logo nittaka  logo yasaka

logo tibhar  logo andro  logo stiga

Karin potvrdila roli favoritky a Luboš po nepříliš vydařeném úvodu se lepšil zápas od zápasu, což ho dovedlo až k celkovému vítězství.

Tentokrát to nejsou přímo rady či tipy, spíše takové malé zamyšlení nad současným stavem našeho sportu v ČR. Doufám, že některým z...

První dva české týmy jsou na mistrovství Evropy juniorů ze hry o medaile. V osmifinále skončila cesta kadetů i juniorek. Obě družstva se...

Tentokrát jsme pro vás připravili rozhovor s jedním z našich nejlepších trenérů, s Pepou Braunem. Pepa byl dlouhou dobu osobním trenérem...

Pro fanoušky stolního tenisu je připraven nový video-portál PING-PONG.TV

Tentokrát jsme pro vás připravili rozhovor s jedním z našich nejlepších trenérů, s Pepou Braunem. Pepa byl dlouhou dobu osobním trenérem Tomáše Polanského a určitě stojí za jeho úspěchy. Jejich spolupráce bude v méně intenzivní podobě pokračovat i po odchodu Tomáše do německého Saarbrückenu.

V neděli skončil juniorský TOP 10 a v něm zvítězil mezi juniory náš reprezentant Tomáš Polanský. Nejenže zvítězil, ale neprohrál s žádným ze soupeřů a se skórem 9:0 ukázal všem, že patří k největším talentům nejen u nás, ale v celé Evropě. Na jeho sportovním růstu se nesmazatelně podepsal trenér Josef Braun.

"Pepi, ještě jednou přijmi obrovskou gratulaci. Myslím, že pro náš sport je to velký úspěch a každopádně i jeho velmi dobrá propagace."

Pavel: Jak vysoko hodnotíš tento Tomášův výsledek? Určitě je to minimálně srovnatelné z medailí z MEJ v letošním roce, nebo ne?

Josef: Ano určitě to je srovnatelné, sice chyběl mistr Evropy Francouz Cassin, ale na druhou stranu na turnaji TOP 10 hrají všichni se všema. Tzn. nikdo se nemůže  vymlouvat na los, je to spravedlivý turnaj v tom, že hraješ se všemi soupeři. Tento turnaj je i těžký v tom, že tě při tom počtu zápasu určitě potkají slabší chvilky a ty se s nimi musíš vyrovnat. Tomáš si to zažil v tom druhém zápase,  kdy otáčel stav 0:2 na sety a za stavu 4:7 jsem bral time out. Od té doby to pak Tomáš zvládal na výbornou.

P: A teď se zeptám, jak si tohoto výsledku ceníš ty jako trenér?

J: Pro mě osobně určitě největší úspěch. Ale řekl bych, že jsme zatím šli cílevědomě. Takže celá příprava k tomu směřovala, oba jsme chtěli, aby Tomáš své juniorské působení zakončil úspěšně. Nakonec Tomáš oželel i školu a zůstal trénovat v Saarbrückenu. Vyhodnotili jsme, že v danou chvíli to pro něj bude to nejlepší. Prostě šli jsme za tím plánovitě krok za krokem a tento výsledek jen potvrdil, že ta naše rozhodnutí byla správná.

P: Už jsi zmiňoval na svazových stránkách, že Tomáš v poslední době nesmírně mentálně vyrostl. Co ještě vidíš za jeho výbornými výsledky? V čem je Tomáš silný?

J:  Určitě má super techniku, řekl bych že v Evropě je ve své kategorii nejlepší. Má skvělý příjem, velmi dobré podání, umí hrát agresivně, umí hrát i pod tlakem. Prostě je opravdu velmi šikovný a univerzální. Určitě velký vliv má na něho i ta změna prostředí. Změna myšlení a přístupu. Vidí to denně na tréninku, jak všichni kolem něho makají, jak se chovají a jak ke sportu přistupují. To pak člověku nedá a chová se stejně. Teď to bylo vidět v zápasech, že nepodlehne nepříznivému vývoji, nevzdává to. To dříve tak vždy nebývalo.

P: A v čem vidíš, že má ještě rezervy a na co by se měl v přípravě zaměřit?

J:  Možná mu zatím chybí ještě trochu větší dravost. Umí všechno a tak si myslím, že se musí pokusit to všechno ještě posunout směrem nahoru.

P: Určitě všichni vědí, že Tomáše jsi trénoval dlouhou dobu jako jeho osobní trenér. V čem vidíš největší výhodu spolupráce 1+1, tzn. že trenér se věnuje výhradně (nebo řekněme skoro výhradně) jednomu hráči?

J:  Výhoda je určitě v tom individuálním přístupu. Měli jsme čas odstraňovat jeho slabiny, které jsme si definovali. Na těch jsme pak opravdu poctivě pracovali. To trenéři v RCM nebo v klubech moc nemůžou. Mají tam hodně stolů, hodně hráčů a nemůžou se takto intenzívně věnovat jednomu hráči.

P: Určitě budete s Tomášem i nadále v kontaktu, nicméně asi si musel být smutný, že končí jedna etapa vaší spolupráce… Jak si se s tím vyrovnal a kde hledáš další náplň pro svou trenérskou činnost?

J:  Určitě mě to mrzí, ale jiná cesta už nebyla a vím jistě, že pro Tomáše to je správná cesta. Teď jsem nově ve funkci kadetského reprezentačního trenéra a určitě chci zkusit vychovat podobného hráče jako je Tomáš. Určitě máme šikovné kadety a pro mě je to výzva. Výzva v tom smyslu,  zda to s Tomášem byla náhoda (myšleno ve smyslu, že se to podařilo díky jeho talentu) a nebo se to potvrdí, že to dělám správně. Jinak s Tomášem jsme domluveni ještě na další dvouleté spolupráci, samozřejmě bude to spolupráce méně intenzivní než doposud.

P: Kdo se ti líbí ze současných mladých hráčů, ať už juniorů či kadetů?

J:  Určitě Jirka Martinko, Honza Valenta, Šimon Bělík, Radek Skála i Franta Onderka. Myslím si, že teď tady je velmi dobrá skupina těchto mladých hráčů a možná je zdravá konkurence bude posouvat dál. Moc se těším na tu práci s těmito hráči.

P: Chtěl bys ještě něco říct na závěr našeho rozhovoru?

J: Určitě jsem měl štěstí, že jsem se s Tomášem potkal, jelikož tak výjimečný talent se nerodí každý rok. Další obrovskou výhodou bylo super zázemí Ústí n.L. Měli jsme štěstí na našeho sponzora. Prostě podmínky pro naše fungování byly velmi dobré a řekl bych i ojedinělé, které se nemusí už opakovat. Děkuji všem co nám tuto spolupráci umožnili.

 

Díky za rozhovor a přeji ti hodně úspěchů v tvé nové roli trenéra kadetů ČR.